Приведени двајца ученици во Франција поради лажни дојави за бомба

1 min read

АНКАРА (АА) – Двајца средношколци се приведени во источна Франција поради лажни дојави за бомба во училиште, објавија денес локалните медиуми, пренесува Анадолу.

15-годишен ученик од средното училиште „Ками-Серменаз“ во Рије-ла-Пап во градот Лион од 19 јануари испратил неколку дојави за бомба преку е-пошта, објави телевизијата БФМТВ (BFMTV).

Наставата е откажана, тестовите одложени, а полицијата испратена во училиштето.

Тој, исто така, испратил смртни закани до наставниците преку е-пошта.

Ученикот е приведен, а ѝ рекол на полицијата дека неговиот школски другар го поттикнал да го стори тоа за да се откаже наставата.

Полицијата приведе уште еден ученик на иста возраст, кој ги негираше обвинувањата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Водата во Скопје ќе поскапи најмногу за девет насто – одлучи Регулаторната комисија

Следно

Арсовска: Град Скопје во континуитет ги реализира проектите од програмата избрана од граѓаните

Latest from Blog