Прајс: САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина

1 min read

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина и силно го поддржуваат продолжувањето на преговорите со посредство на ЕУ.

Одговарајќи на новинарско прашање „зошто во насловот на таканаречениот европски план не се споменуваат САД и дали тоа значи дека Вашингтон се откажа од својата активна улога во решавањето на косовскиот спор“, Прајс рече дека „тоа не е така“.

„Мислам дека го видовте тоа за време на оваа администрација. Неодамна, нашиот заменик-помошник секретар Гејб Ескобар, заедно со високи претставници на ЕУ – Германија, Франција и Италија – предводеа заедничка мисија во Приштина и Белград за да разговараат за предлогот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија“, рече Прајс за американскиот медиум „Павловиќ тудеј“ (The Pavlovic Today).

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено обвинението против 5 лица кои силуваа 11-годишно девојче!

Следно

Oткако ги смени бравите, денеска в.д. директорот на МКЦ забрани снимање во култниот центар за новинарските екипи

Latest from Blog