Познати се групите од ЛШ за новата сезона

1 min read

Денеска во Монако извлечени се групите во Лигата на шампионите на УЕФА, и како и секогаш дел од фаворитите имаат „полесни“ групи, додека дел од нив треба добро да се потрудат за да ја минат групата фаза.

Актуелниот шампион, Манчестер сити, патот за одбрана на титулата ќе го започне во групата Г со германскиот РБ Лајпциг, српскиот шампион Црвена звезда и  швајцарскиот Јанг Бојс.

Интересна е и групата А, каде што Баерн Минхен ќе се судри со Манчестер јунајтед, Копенхаген и Галатасарај, како и групата Ц, каде што Реал Мадрид ќе игра со Наполи, Брага и Унион Берлин.

УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А
Баерн Минхен
Манчестер јунајтед
Копенхаген
Галатасарај

ГРУПА Б
Севилја
Арсенал
ПСВ Ајндховен
Ленс

ГРУПА Ц
Наполи
Реал Мадрид
Брага
Унион Берлин

ГРУПА Д
Бенфика
Интер
Ред бул Салцбург
Реал Сосиедад

ГРУПА Е
Феенорд
Атлетико Мадрид
Лацио
Селтик

ГРУПА Ф
Пари Сен-Жермен
Борусија Дортмунд
Милан
Њукасл

ГРУПА Г
Манчестер сити
РБ Лајпциг
Црвена звезда
Јанг Бојс

ГРУПА Х
Барселона
Порто
Шахтјор Доњецк
Антверпен

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Лавров: „Ќе се вратиме на договорот за жито кога ќе бидат исполнети нашите услови од договорот со ОН“

Следно

Струга остана без групна фаза во Конференциската лига

Latest from Blog