Поранешен премиер на Русија: Ова е почетокот на крајот на Путин

1 min read

Поранешниот руски премиер Михаил Касјанов во изјава за Би-Би-Си оцени дека бунтот на платеничката група Вагнер го означил „почетокот на крајот“ за рускиот претседател Владимир Путин.

Касјанов, кој беше премиер на Русија од 2000 до 2004 година и кој е гласен критичар на Путин, вели дека рускиот претседател е во „многу голема неволја“ во моментов.

Касјанов рече дека очекува лидерот на Вагнер, Евгениј Пригожин да замине во Африка и „да биде некаде во џунглата“ по неговото патување во Белорусија.

– Путин ова нема да може да му го прости, рече тој, додавајќи дека животот на Пригожин сега ќе биде под „голем знак прашалник“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Се предаде терорист на ПКК кој на организацијата ѝ се приклучил во Франција

Следно

Ковачки: Внукот на Али Ахмети, Дрин Ахмети кој што ги купи трговскиот центар Соравиа за 30 милиони евра, има добиено концесија од државната ЕСМ за ископ на варовник, а фирмата има само еден вработен

Latest from Blog