Поради доцнењето на платите дел од лекарите денеска на мирен протест

1 min read

Незадоволни од доцнењето на платите, дел од вработените во ГОБ 8 Септември излегуваат на мирен протест.

Во дворот на болницата, за време на паузата од 13 до 13.30 часот, медицинскиот персонал ќе го изрази својот револт поради проблемите со ФЗОМ.

Премиерот Ковачевски од Минхен каде присуствува на тамошната безбедносна конференција ги повикува здравствените работници на трпение.

Тим од домашни и странски експерти, како што потенцира, работат на решавање на проблемите со хакираниот систем на Фондот. Вели, пари во Буџетот за плати има но се бара начин како да се префрлат кај работниците.

Репрезентативниот синдикат на здравствените работници утре напладне ќе одржи состанок на кој, во зависност од состојбата, ќе одлучи како ќе постапи. Не се исклучува можноста од протести во текот на неделава. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Атина планира да одвои 100 милиони евра за ограда на границата со Турција

Следно

Вработени во здравствениот сектор на предупредувачки протест пред ФЗОМ, бараат исплата на јануарските плати

Latest from Blog