„Пољуд“ ќе се реконструира за 40 милиони евра

1 min read

Сплитскиот градоначалник Ивица Пуљак најави дена идната година ќе почнат реконструкциски работи на легендарниот стадион „Пољуд“ за што ќе бидат инвестирани 40 милиони евра.

Финансиската конструкција ќе ја обезбедат Градот Сплит и хрватската држава.

Пуљак најави дека реконструкцијата на стадионот треба да да почне во вториот квартал на 2024 година.

„Пољуд“ во моментов има 34.000 седишта, што е за речиси 20.000 помалку од капацитетот со кој располагаше на отворањето во 1979 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Русија вели дека би можела да се врати на договорот за нуклеарно оружје ако САД се откажат од „непријателската политика“

Следно

Ердоган по полагањето на заклетвата го посети мавзолејот на Ататурк

Latest from Blog