ПОЧИНА МУЗИЧАРОТ ИЛМИ МУСТАФОВ, ТРИ МЕСЕЦИ ПО СМРТТА НА ТАТКО МУ ФЕРУС

1 min read

Три месеци по смртта на легендарниот музичар, Ферус Мустафов, вчера почина и неговиот син Илми Мустафов. Тој повеќе од три децении е член на групата „ Огнени момчиња“ и е еден од најдобрите македонски кларинетисти и саксофонисти, инструменти што ги има наследено од татко му Ферус и неговиот легенадарен дедо Илми Јашаров, кој е творец на „Штипски чочек“ хит стар пола век.

Синот Ферчо Мустафов, на Фејсбук објави дека погребот на Илми ќе биде утре од 13 часот утре на гробиштата во Камник, каде почива и неговиот татко Ферус.

Ферус Мустафов почина на 22 мај на 72 години, после кусо боледување.

Т. ЈОВАНОВСКИ

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

Меѓународниот ден на младите, означен со низа активности во повеќе градови низ државата

Следно

Два натпревара суспензија за Чави и Рафиња

Latest from Blog