Почина ирската пејачка и кантавторка Шинејд О’Koнор – на светот му го подари хитот Nothing Compares 2 U

2 mins read

Почит кон пејачката оддаде ирскиот премиер Лео Варадкар, посочувајќи дека нејзината музика „беше сакана низ целиот свет, а нејзиниот талент беше надвор од секаква споредба“

Музичката уметница од Даблин беше најпозната по нејзиниот сингл Nothing Compares 2 U, издаден во 1990 година, кој се искачи на првото место на музичките топ листи, а беше прогласен за број еден сингл во светот од „Билборд“

Светски позната ирска пејачка, кантавторка и активистка Шинејд О’Конор почина на 56-годишна возраст.  

Веста во јавноста преку соопштение ја објави нејзиното семејство, кое напиша: 

„Со голема тага објавуваме дека почина нашата сакана Шинејд“, 

Шинејд О’Конор за време на настап на фестивал во Швајцарија во 2008 година / Фото: EPA-EFE/ENNIO LEANZA

Почит кон пејачката оддаде ирскиот премиер Лео Варадкар, посочувајќи дека нејзината музика „беше сакана низ целиот свет, а нејзиниот талент беше надвор од секаква споредба“, пренесува Би-би-си.

Музичката уметница од Даблин беше најпозната по нејзиниот сингл Nothing Compares 2 U, издаден во 1990 година, кој се искачи на првото место на музичките топ листи, а беше прогласен за број еден сингл во светот од „Билборд“. 

Инаку, пејачката, која беше отворена во нејзините општествени и политички ставови, издаде вкупно 10 студиски албуми. 

Нејзиниот прв албум The Lion and the Cobra излезе во 1987 година, влегувајќи во топ 40 во Велика Британија и Соединетите Американски Држави.(САД). 

Нејзиното второ музичко издание I Do Not Want What I Haven’t Got, во кое беше вклучено Nothing Compares 2 U, беше хит број еден. 

Претходно оваа година на О’Конор ѝ беше врачена наградата за класичен ирски албум на RTÉ Choice Music Awards, откако пред две години таа објави дека се повлекува од музичката сцена.   

„Објавувам моето пензионирање. Нема повеќе турнеи и нема повеќе работа со етикети. Стара сум и уморен. Време е да престанам, до сега давав се од себе во бизнисот“,

напиша тогаш Шинејд на Твитер.

Ирската пејачка на прес-конференција во Варшава, Полска во 2008 година / Фото: EPA-EFE/LESZEK SZYMANSKI POLAND OUT

О’Конор, родена во Даблин на 8 декември 1966 година, го добила името по Шинејд де Валера, сопруга на ирскиот претседател Имон де Валера. Таа беше трето од петте деца во семејството.  

Иако продолжи да настапува под името Шинејд О’Конор, пејачката го прифати исламот во 2018 година и го промени своето име во Шухада Садакат. Во 2021 година ги објави своите мемоари Memories, додека минатата година беше издаден филм за нејзиниот живот, режиран од Кетрин Фергусон. 

Пред петнаесет години и беше дијагностицирано биполарно растројство, а во интервјуата зборуваше за други психички проблеми, особено за анксиозност и самоубиствени мисли. Во 2012 година таа ја откажа својата турнеја поради нервен слом. 

Пејачката се мажеше четири пати и имаше четири деца. Нејзиниот син Шејн ненадејно почина минатата година на 18-годишна возраст. 

Пишувајќи на социјалните мрежи по неговата смрт, таа рече дека тој „одлучил да ја прекине својата земна борба“ и побара „никој да не го следи неговиот пример“. 

Настап на О’Конор во клубот Аквариум во Будимпешта / Фото: EPA-EFE/Marton Monus HUNGARY OUT

Покрај со своите музички хитови, таа ќе остане запаметена и по еден значаен и контроверзен настан во нејзината кариера што се случи во 1992 година кога искина фотографија со ликот на тогашниот папа Јован Павле Втори во американското телевизиско шоу Saturday Night Live, каде што таа беше поканета како изведувач, потсетува Би-би-си. 

По акапела изведбата на нумерата War (Војна) на легендарниот Боб Марли Војната на Боб Марли, таа погледна во камерата и рече „бори се со вистинскиот непријател“, во знак на протест против Католичката црква. 

Инцидентот резултираше со доживотна забрана за настап на радиодифузерот Ен-би-си и предизвика протести против неа во Соединетите Американски Држави. 

„Не ми е жал што го направив тоа. Беше брилијантно“,

рече таа во интервју за Њујорк Тајмс во 2021 година. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Пендаровски ги одликуваше со орден на заслуги членовите на легендарната група „Леб и сол“

Следно

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Изложба во Музејот на град Скопје со бројни поставки ја раскажува приказната за скопскиот земјотрес и деновите по него

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета