По преброени 53 отсто од гласовите: Нова демокартија убедлив победник на изборите во Грција

1 min read

Доколку нема промени во резултатите, Нова демократија го има потребното мнозинство од над 151 пратеник за формирање еднопартиска Влада. Во парламентот место обезбедуваат осум партии, а меѓу нив и националистичката Спартанци поддржана од осуден поранешен член на Златна зора

По преброени 53,75 отсто од гласовите на денешните парламентарни избори во Грција, Нова демократија е во убедливо водство пред Сириза со над 20 отсто повеќе гласови и 157 пратенички места. Во парламентот место обезбедуваат осум партии, а меѓу нив и националистичката Спартанци поддржана од осуден поранешен член на Златна зора, покажуваат официјалните податоци од Министерството за внатрешни работи на Грција.

Нова демократија добива 40,36 отсто и 157 пратенички места, Сириза 17,8 проценти и 47 пратенички места, ПАСОК е на третата позиција со 12,59 отсто и 33 пратенички места, Комунистичка партија добива 7,33 и 20 пратеници.

Потоа следат десничарските партии: Спартанци со 4,77 отсто и 13 пратенички места, Грчко решение 4,63 отсто и 12 пратенички места и Победа со 3,78 проценти и десет пратеници.

На последното место е Курс на слободата на поранешната претседателка на парламентот од редовите на Сириза Зои Константопулу со 3,02 отсто и осум пратенички места.

Од десничарските партии, Грчко решение беше дел и од претходниот пратенички состав, додека пак солунската Победа и радикалната десница Спартанци, поддржана од осудениот поранешен пратеник од Златна зора Илиас Касидиарис првпат ќе влезат во парламентот.

Доколку нема промени во резултатите, Нова демократија го има потребното мнозинство од над 151 пратеник за формирање еднопартиска Влада.

Излезноста, според првичните официјални информации е 50,2 отсто.

Фото: EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Излезните анкети во Грција покажуваат убедлива предност од над 20 отсто на Нова демократија во однос на Сириза

Следно

По преброени 53 отсто од гласовите: Нова демократија убедлив победник на изборите во Грција

Latest from Blog