ПМФЛ: Нов пораз на Вардар,триумф на Шлендија

1 min read

Вардар го забележа и третиот пораз на стартот од новата сезона во ПМФЛ откако, „црвено-црните“ попладнево загубија со 3-2 на гостувањето кај Воска во Охрид.Ален Јашароски беше херојот на домаќините откако забележа хет-трик и три пати ја тресеше мрежата на Гачевски.

Глишиќ со бомба од далечина намали на 2-1 во 84. минута, а Жоглев во 92. минута само го ублажи поразот.Во „Маџари“, Велкоски со убав погодок од слободен удар му донесе три бода на Работнички во пресметката со Македонија ЃП.

Шкендија со 1-2 триумфираше на гостувањето кај Тиквеш, со истиот резултат Брегалница дома го совлада Гостивар, додека пак мечот Шкупи-Силекс заврши 1-1

 

ПРВА ЛИГА, 3. КОЛО (17 ЧАСОТ)

Воска Спорт – Вардар 3-2 (2-0)

Јашароски 27, 32, 48 – Глишиќ 84, Жоглев 90+2

Тиквеш – Шкендија 1-2 (1-2)

Мојсов 45+1 – Чинари 24, Елези 37

Брегалница – Гостивар 2-1 (1-0)

Венегас 10, Вебстер 78 – Селмани 90

Шкупи – Силекс 1-1 (1-0)

Пинтер 45+1 – Ѓорѓиоски 77

Работнички – Македонија ЃП (1-0)

Велкоски 21

УТРЕ

Струга ТЛ – Брера

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

„Граѓаните сакаат големи плати а не држави“ – Селмани: Ниту еден закон и Устав не се вечни

Следно

Тренчевска: Како министер никогаш нема да ја доведам во прашање стабилноста на пензискиот фонд

Latest from Blog