Петрушевски до Ковачевски: Да не биде како за Мерко, печатницата „Еврос комерц“ која ја посети, ги печатеше кутиите за цигари на Бајруш Сејдиу кои илегално беа продавани

1 min read

За да не се чуди Ковачевски како за Мерко, да му кажам. Печатница “Еврос Комерц” од с.Старо Нагоричане, во 2008 година била опфатена во акцијата “Пепел” кога беше уапсен Бајруш Сејдиу!, вели пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски.

-Во печатницата биле штампани и произведувани кутии за цигари од типот “Малборо” , “Лорд” , “Партнер” во кои што илегално произведените цигари подоцна се пакувале во ТТК Куманово.
Овие активности биле документирани и потврдени со ПИМ мерки. За време на реализација на акцијата, сопственикот со неколку вработени биле фатени на дело како во кругот на фабриката ги палат (горат) доказите (претходно произведена амбалажа на наведените цигари).
Сопственикот бил приведен во акцијата, пишува Петрушевски на Фејсбук.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пинк: Мајката и сестрата на Коста Кецмановиќ фатени на граница со Македонија

Следно

Баерн Минхен се вклучи во трката за потпис со играчот на Челси

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета