Пенс по обвинението за Трамп: „Нашата земја е поважна од еден човек“

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс го осуди поранешниот претседател Доналд Трамп по обвинението против него за обид за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година, јавува Анадолу.

„Денешното обвинение служи како важен потсетник: секој што се става себеси над Уставот никогаш не треба да биде претседател на САД“, изјави поранешниот потпретседател на Трамп.

„Нашата земја е поважна од еден човек. Нашиот Устав е поважен од кариерата на кој било човек“, рече тој, додавајќи: „На 6 јануари поранешниот претседател Трамп побара да изберам помеѓу него и Уставот. Го избрав Уставот и секогаш ќе го правам тоа.“

Обвинението од 45 страници го товари Трамп за заговор за измама на САД, заговор за попречување официјална постапка, попречување и обид за попречување официјална постапка и заговор против правата.

Во обвиненијата се вклучени напори да се убеди Пенс да не ја извршува својата уставно назначена улога да ги потврдува изборните резултати и експлоатација на немирите во Капитол на 6 јануари, кога стотици луѓе што протестираа против резултатот од изборите упаднаа во Конгресот на 6 јануари 2021 година.

Пенс формално ја објави својата кандидатура за републиканската претседателска номинација во 2024 година во јуни, предизвикувајќи го Трамп, човекот покрај кој некогаш стоеше.

„Како ваш претседател, јас нема да попуштам ниту милиметар во одбраната на Америка, нашиот народ или нашите вредности и ви ветувам: Ќе го сторам тоа на начин во согласност со мојата заклетва кон Уставот и карактерот и пристојноста на американскиот народ“, се вели во соопштението.

„Ќе го вратиме прагот на интегритет и учтивост во јавниот живот за да можеме да донесеме вистински решенија за предизвиците што ја мачат нашата нација.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Реал Сосиедад се засили со Андре Силва

Следно

Бајденови за почетници

Latest from Blog