Палестинец застрелан од израелската војска во Џенин

1 min read

ЏЕНИН (АА) – Палестинец беше застрелан од израелската војска во градот Џенин на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесува Анадолу.

Министерството соопшти дека 32-годишен маж бил смртно „застрелан во главата, градите и стомакот за време на израелската агресија врз Џенин утринава“.

Очевидци за Анадолу изјавија дека израелските сили упаднале во Џенин со голем број воени возила и булдожери.

Меѓу десетици Палестинци и израелските сили избувнаа судири при што се слушнаа истрели.

„Приведени се и двајца палестински цивили“, изјавија очевидци.

Од почетокот на оваа година Западен Брег е сведок на напади од израелската армија и од доселениците врз палестинските градови и населби.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Министерство за одбрана: Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба

Следно

Гвардиола: Насилството е насекаде бидејќи постои голема разлика меѓу богатите и сиромашните

Latest from Blog