ОН загрижени дека Русија нема да го продолжи Договорот за жито со Украина по 17 јули

1 min read

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ (АА) – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изрази загриженост дека Русија нема да го продолжи Договорот за жито преку Црно Море по крајниот рок на 17 јули, јавува Анадолу.

„Загрижен сум и работиме напорно за да се увериме дека ќе биде можно да се одржи Црноморската иницијатива и во исто време да може да продолжиме со нашата работа за олеснување на рускиот извоз“, изјави Гутереш на прес-конференција.

Договорот, првично потпишан во јули минатата година во Истанбул од страна на Туркије, ОН, Русија и Украина, имаше цел да го продолжи извозот на жито од украинските пристаништа. Овој извоз беше запрен поради конфликтот меѓу Русија и Украина што започна во февруари.

На 18 мај Договорот беше продолжен за дополнителни 60 дена, обезбедувајќи продолжување на извозот на жито според Договорот.

Русија бара отстранување на пречките за нејзиниот извоз на ѓубрива со цел да се согласи на уште едно продолжување на Договорот за жито, вклучително и вклучување на нејзината државна Руска земјоделска банка во меѓународниот платен систем СВИФТ.

Москва бара и обновување на извозот на амонијак преку Украина.

Не постојат западни санкции за рускиот извоз на храна и ѓубрива, но Русија вели дека банкарските ограничувања и плаќања влијаат врз нејзиниот извоз.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Трамп пристигна во Флорида, треба да се појави пред судот поради обвинението за доверливите документи

Следно

Во сообраќајка со мотор загина познатиот актер Трит Вилијамс

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета