Околу 100.000 верници на бајрамска молитва во Ал Акса

1 min read

АЛ-КУДС (АА) – Во комплексот Ал Акса во Ал Кудс (Ерусалим), бајрамска молитва (Бајрам-намаз) денес извршија околу 100.000 верници, јавува Анадолу.

Денеска муслиманите во светот го одбележуваат првиот од четирите дена на Курбан бајрам, а верниците извршија молитва и во комплексот Ал Акса во окупираниот Источен Ерусалим.

Канцеларијата за исламски вакаф во Ал Кудс соопшти дека на утринската бајрамска молитва присуствувале речиси 100.000 верници од Палестина и други делови од светот.

По молитвата следуваше традиционално честитање и честење со слатки.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бугарија е последна што може да ни држи предавањa за копенхашките критериуми, вели Пендаровски

Следно

Украина: Во руски ракетен напад загинаа 9, повредени се 56 лица

Latest from Blog