Од први март во Виена без задолжителните заштитни маски

1 min read

Од први март во Виена се укинува обврската за носење маски. Дотогаш тие се задолжителни во јавниот превоз, во аптеките, во болниците и домовите за стари лица.

Од 1 март ќе се укине и задолжителниот ПЦР тест за придружници во болниците и домовите за стари лица, а се отстранува и ограничувањето болните и старите лица да можат да ги посетуваат најмногу три лица дневно.

Според експертите, овој чекор за враќање во нормала е оправдан, но нивниот совет е во одредени ситуации луѓето да носат маска FFP2 со себе. Препораката е болниците да воведат построги правила доколку е потребно, особено кога станува збор за пациенти со висок ризик. Препораката за носење маски во овие случаи е логична превентивна мерка.

Луѓето од ризичните групи, а особено оние кои се постари од 60 години и имаат хронично заболување, треба да продолжат да преземаат мерки на претпазливост кога се со други луѓе, препорачуваат виролозите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

За лекот за цистична фиброза „трикафта“ одобрени над 2,2 милиона евра, дадени насоки за итна набавка

Следно

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Latest from Blog