Од денеска земјата влегува во портокалова фаза со температури до 42 Целзиусови степени

1 min read

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 22, а максималната ќе достигне од 34 до 42 степена.

Во Скопје сончево и многу топло со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Под влијание на топол бран и во следниот период ќе се задржи стабилно и многу топло време со дневни температури во поголемиот дел од земјава над 35 степени, а утринските во Скопје и во јужните делови нема да се спуштаат под 20 степени. Особено топло утре ќе биде во целава земја, а во петок во јужните делови кога наместа температурата ќе надмине 40 степени и ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури.

Поради топлотниот бран, Владата на вчерашната седница донесе препораки според кои, во следните четири дена, бремените жени и лицата на возраст над 60 години се ослободени од работните обврски, децата во градинките не смеат да имаат физички активности од 11:00 до 17:00 часот, приватниот сектор треба да го организира работното време со цел заштита од директна сончева изложеност на работниците, а се препорачува и избегнување престој на отворено од 11:00 до 17:00 часот.

Единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст и центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот бран, да им даваат помош на осамени, стари, изнемоштени лица и бездомници.

Согласно овие препораки, Владата донесе заклучоци државните органи и јавните претпријатија и установи да ги почитуваат препораките.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Влаховиќ подготвен да ја продолжи кариерата во ПСЖ

Следно

Цените на акциите на азиските берзи пораснаа, доларот нагло падна

Latest from Blog