Новиот португалски селектор не се откажува од Роналдо

1 min read

Новиот селектор на фудбалската репрезентација на Португалија, Роберто Мартинез, го објави списокот со 26 фудбалери за натпреварите против Лихтенштајн и Луксембург на стартот од квалификациите за ЕУРО2024, а меѓу повиканите се најде и фудбалерот на саудиски Ал Наср, Кристијано Роналдо.

„Се сретнав со сите 26 фудбалери кои беа (на Мундијалот) во Катар. Важно е да разговараме, да ја видиме нивната посветеност. А, Роналдо е многу посветен фудбалер. Ова е моја одлука. Тој може да ни донесе искуство, а тоа е многу важна особина за тимот“, изјави Мартинез.

Роналдо (38) со 118 голови во португалскиот дрес е светски рекордер според постигнати погодоци на репрезентативен план, додека со 196 настапи за репрезентацијата во моментов го дели првото место на вечната листа во таа категорија со Кувајќанецот Бадер Ал – Мутава.

„Годините не ме интересираат. Роналдо има победнички карактер и сакам тоа да им го пренесе на другите играчи. Што се однесува до статусот, има ист како и сите други во тимот“, рече Мартинез.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ескобар: Ова е историска шанса

Следно

Премиера на дуодрмата „Емигранти“ вечерва во Драмски театар

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета