Наставниците низ Велика Британија штрајкуваат по втор пат оваа недела

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Околу 300.000 наставници во Велика Британија штрајкуваа денеска по втор пат оваа недела поради незадоволство од висината на платите, јавува Анадолу.

Наставниците, кои се членови на Националниот образовен синдикат (НЕУ), најголемиот европски синдикат на образовните работници, во средата одржаа штрајк.

„Денес во градовите низ земјата, членовите на @NEUnion повторно ќе излезат на улиците за да ја едуцираат јавноста за кризата со која се соочува образованието. Мораме ‘Зачувајте ги нашите училишта’“, се вели во објавата на Синдикатот на социјалните мрежи.

Одлуката за штрајк е донесена откако НЕУ одлучи да одржи уште два протести на 17 јуни како одговор на долгогодишниот спор за платите со властите.

Синдикатот годинава организираше пет национални и три регионални штрајкови.

На наставниците претходно им беше понудена еднократна исплата од 1.000 фунти и просечно зголемување од 4,5 отсто за претстојната учебна година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ковачевски: Уставните измени за две недели во Собрание, нема избори наесен

Следно

Столтенберг: Очекувам самитот на НАТО повторно да потврди дека Украина ќе биде членка во иднина

Latest from Blog