Намален бројот на ученици во учебната 2022/2023 година

1 min read

Според податоците на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2022/2023 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесувал 185 099, што претставува намалување за 0.8 % во однос на претходната учебна година.

Бројот на учениците во редовните средни училишта, пак, на почетокот на учебната 2022/2023 година, изнесува 69 227, што претставува намалување за 2.5 % во однос на претходната учебна година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Русија започна воени вежби со интерконтиненталната балистичка ракета „Јарс“

Следно

Ѓукановиќ: Ако останам претседател, Црна Гора ќе влезе во ЕУ во следните 5 години

Latest from Blog