Најскапиот играч на Реал во кариерата не одиграл ниту еден натпревар против Барселона

1 min read

Еден Азар дојде во 2019 година пристигна во Реал Мадрид. Клубот за него издвои 115 милиони евра. Така, Белгиецот стана најскапиот играч во историјата на Реал, поскап од Кристијано Роналдо и Герет Бејл, платен трипати повеќе од Лука Модриќ и Тибо Куртоа и речиси пет пати повеќе од Тони Крос.

Шпанците по завршувањето на првиот полуфинален натпревар во Купот на Кралот, меѓу Реал и Барселона, објавија неверојатен податок. За четири години во Мадрид, Еден Азар не одиграл ниту една секунда против најголемиот ривал Барселона.

Синоќешниот „Ел Класико“, беше десетто откако Азар е во Реал, го помина, како и претходните девет, на клупата за резерви.

Од моментот кога пристигна на „Сантијаго Бернабеу“, поранешниот играч на Лил и Челси, за Реал одиграл само 73 натпревари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бериша за утре најави најмасовен протест до сега

Следно

Зошто на Путин никогаш нема да му биде судено во Хаг

Latest from Blog