Над 1 милион аџии досега пристигнаа во Саудиска Арабија на аџилак

1 min read

РИЈАД (АА) – Саудиска Арабија вчера објави дека досега примила повеќе од 1 милион аџии на овогодинешниот аџилак, пренесува Анадолу.

„Околу 1.150.000 аџии веќе пристигнаа во Саудиска Арабија на аџилак“, изјави Мохамед ел-Биџави, потсекретарот на Министерството за аџилак и умра, за државната телевизија Ел-Екбарија.

„Пристигнувањето на аџиите продолжува да се зголемува заедно со континуираните подготовки“, додаде Ел-Биџави.

Саудиска Арабија очекува оваа година да биде домаќин на повеќе од 2 милиони аџии кои ќе дојдат во земјата да ја извршат својата света обврска.

Според правилата на исламот, извршувањето на аџилакот е една до петте свети должности на секој муслиман.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Претходно

(ВИДЕО) Вардар надмина три метри кај Демир Капија, водостојот зголемен на сите мерни станици

Следно

Блинкен пристигна во Пекинг во обид да ги намали тензиите меѓу САД и Кина

Latest from Blog