На аеродромот во Сингапур почнаа да работат роботи полицајци

1 min read

СЕУЛ (АА) – Роботите полицајци на Меѓународниот аеродром „Чанги“ во Сингапур потсеќаат на научно-фантастичните филмови, пренесува Анадолу.

Во соопштението на Полициските сили на Сингапур се наведува дека роботите полицајци по тестирањето кое траело 5 години, можат да служат на високо ниво.

Покрај тоа, роботите полицајци кои патролираат на аеродромот делуваат како дополнителна испомош за безбедносните сили и вклучени се во инвентарот на полицијата на Сингапур.

Во соопштението се нагласува дека употребата на роботите во полицијата постепено ќе се зголемува во целата земја.

Се истакнува дека роботите полицајци не се само за претстава, туку можат да ги предупредуваат луѓето околу себе со сирени и звучници сѐ до пристигнувањето на „вистинските полицајци“.

Роботите полицајци, чија висина надминува 2,3 метри, имаат визуелен надзор од 360 степени.

Патниците на аеродромот рекоа дека роботите полицајци ги потсеќаат на научно-фантастичните филмови.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Во Берлин откриен тунел за бегство од времето на Студената војна

Следно

(ФОТО) Првични резулати од референдумот: Швајцарците се изјаснија за нулта емисии гасови до 2050 година

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството