Моравјецки: Полска ќе поднесе барање за одобрение за испорака на тенкови Леопард во Украина

1 min read

Полска ќе поднесе барање за дозвола од германската влада за испорака на борбени тенкови „Леопард“ од германско производство на Украина, најави премиерот Матеуш Моравјецки.

„Ќе побараме такво одобрение, но ова е секундарно прашање“, рече Моравјецки во Познан, западна Полска.

Дури и ако Полска на крајот не добие одобрение од Берлин, рече тој, тие сакаа да дејствуваат во рамките на мала коалиција. „Ако Германците не се во оваа коалиција, ние сепак ќе ги преместиме нашите тенкови во Украина заедно со другите“, додаде Моравјецки.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Полскиот премиер: Ќе испратиме тенкови Леопард 2 во Украина, германската дозвола е ирелевантна

Следно

Чулев: МВР со тендерот на Спасовски кој го добива нему блиска фирма тендерира една третина поскапа храна од лани, а на полицајците им се сервирааат сува храна и конзерви

Latest from Blog