Mилевски сепак е пред отказ: Црногорец ќе ја води Македонија?!

1 min read

Поранешниот тренер на Црвена ѕвезда, Миодраг Божовиќ Гроф наскоро ќе биде назначен за нов селектор на македонската фудбалска репрезентација.

Според „24sedam“, искусниот стратег ќе ја преземе репрезентацијата на поранешната југословенска република во обид да ја однесе на ЕУРО.

– Гроф нема да има лесна задача на овој пат. Македонците се во група со два големи фаворити Англија и Италија и Украина која чека шанса да дојде до едно од двете места кои водат на континенталниот шампионат. Да потсетиме, Македонците освоија три бода во првите три квалификациски натпревари, со почетен триумф против Малта (2:1), и болен пораз (2:3) од Украина на домашен терен по водството од 2:0 на полувремето, како и убедлив неуспех против Англија (0:7). Овие резултати очигледно ги принудија челниците на националниот сојуз на Северна Македонија да му се заблагодарат на досегашниот селектор Благој Милевски за соработката и да го заменат со познато тренерско име, стои во цитатот.

Педесет и петгодишниот црногорски фудбалски стручњак остави најголема трага во својата тренерска кариера во Русија, а меѓу два престоја таму мина две сезони на клупата на Црвена ѕвезда со која освои една шампионска титула.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Еквадор: Во вооружен напад убиен претседателскиот кандидат Виљависенсио

Следно

ФБИ: При апсење убиен маж кој упатувал закани кон Бајден

Latest from Blog