Медведев: Русија мора да избере нестандардни цели за напади врз Украина

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев денес изјави дека Москва мора да избере нестандардни цели за своите напади врз Украина, јавува Анадолу.

„Мора да избереме нестандардни цели за нашите напади. Не само магацини, енергетски центри и нафтени бази. Има и други места каде што сè уште не очекуваат. И каде што ефектот ќе биде многу значаен“, објави Медведев на Телеграм.

Тој тврди дека Украина избрала „мирни, цивилни цели“ за своите напади врз Русија бидејќи не успеала „да постигне успех за време на контраофанзивата“ што започна минатиот месец.

„Тоа значи дека се потребни информативни победи… Затоа, прифатливи се и напади врз цивилни цели“, рече Медведев, кој е познат по своите шокантни и провокативни изјави.

Москва ја започна својата специјална воена операција во Украина во февруари минатата година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Мбапе доби понуда од 300 милиони евра

Следно

„Банана филм“: Управниот суд го прифати нашето барање да се донесе времена мерка против Агенцијата за филм

Latest from Blog