Медведев: „Нуклеарната апокалипса не само што е можна, туку е и сосема веројатна“

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев утрово изјави дека сценариото за нуклеарна апокалипса е „сосема веројатно“, пренесува Анадолу.

„Ќе забележам една работа што политичарите од сите слоеви не сакаат да ја признаат: нуклеарна апокалипса не само што е можна, туку е и сосема веројатна“, рече Медведев во изјава на Телеграм.

Медведев тврди дека постојат најмалку две причини за такво сценарио, наведувајќи ја тековната конфронтација меѓу Русија и Западот како прва причина.

„Светот е во многу полоша конфронтација отколку за време на кризата на Карибите, бидејќи нашите противници решија навистина да ја поразат најголемата нуклеарна сила – Русија“, рече понатаму Медведев.

„Втората причина“, рече тој, „е немањето табу во врска со употребата на нуклеарно оружје“, кое, како што истакна, веќе било користено претходно.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ДУИ го избра Беким Незири на местото на „огнениот“ Изет Меџити во Чаир

Следно

Тројца Палестинци загинаа во израелски напад на Западниот Брег

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските