Македонските екипи ги дознаа можните противници во Конференциската лига!

1 min read

Македонските екипи попладнево со жрепка во Нион ги дознаа можните противници за второто квалификациско коло во Конференциската лига на УЕФА.

Освојувачот на националниот Куп, Македонија Ѓорче Петров, ќе игра против азербејџански Сабах, доколку во воведното коло успее да го елиминира РФС од Летонија.

Фудбалерите на Шкендија со евентуален успех на стартот од квалификациите против велшки Хаверфордвест во второто коло за противник ќе го имаат победникот од дуелот меѓу Б36 Торшавн од Фарските Острови и естонски Паиде, додека Шкупи ќе игра против бугарскиот претставник Левски во случај да ја мине првата пречка во литвански Хагелман.

Доколку македонскиот првак Струга во воведното квалификациско коло во Лигата на шампиони претрпе елиминација од литвански Жалгирис, за противник во второто квалификациско коло во Лигата на конференции ќе има екипа од прелиминарната рунда која дополнително ќе биде позната.

Првите натпреварите од второто квалификациско коло во Лигата на конференции се на програмата на 27 јули, а реваншите на 3 август.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Фронтекс заплени фалсификувани производи во вредност од 33 милиони евра во операцијата „Пирати 1“

Следно

Костадиновска- Стојчевска: На Светскиот ден на музиката да ја прифатиме моќта на музиката во целата нејзина разновидност на богатите култури што таа ги претставува

Latest from Blog