Либанската државна телевизија го прекина емитувањето поради штрајк на вработените

1 min read

БЕЈРУТ (АА) – Либанската државна телевизија денес престана да ги емитува своите редовни програми поради штрајк на вработените поради неисплатените плати, јавува Анадолу.

„Во согласност со она што кружи по медиумите за затворањето на либанската телевизија, наскоро ќе имам став што ќе ја разјасни вистината на предметот“, рече министерот за информации Зиад Макари на платформата за социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер.

„Телевизијата, наводно, престанала да ги емитува своите редовни програми со усна одлука на министерот додека вработените не се вратат од штрајкот“, изјави водителката од државната телевизија за Анадолу, која сакаше да остане анонимна поради страв од одмазда.

Вработените неодамна штрајкуваа поради тоа што не добиле примања 22 месеци.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

БиХ: Во пукање во Градачац убиени три лица, убиецот изврши самоубиство

Следно

Пресврт: Каиседо сака само во Челзи!

Latest from Blog