Курти: Северна Македонија што поблиску до Косово, Албанија и Бугарија, а подалеку од Србија на Вучиќ

1 min read

рекламаПремиерот на Косово, Албин Курти денеска од Тетово порача дека Северна Македонија треба што поблиску да биде до Косово, Албанија и Бугарија, а подалеку од Србија на претседателот Александар Вучиќ.

„Северна Македонија треба да биде што поблиску до Косово, Албанија и Бугарија, а подалеку од Србија која не се дистанцира ни од Милошевиќ, ни од Путин. Вака Северна Македонија ќе биде што поблиску до зачленувањето во ЕУ, а нашиот регион на Балканот ќе биде побезбеден. Поради ова ние треба да и помагаме и ќе ја поддржиме Северна Македонија“, порача Курти.

рекламаПретходно

Притворени 30 лица за инцидентите во кои беше убиен навивачот на АЕК

Следно

Студентски отпор не се согласува со новиот начин на исплата за субвенционираниот оброк

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета