Краткотрајно невреме попладнево го погоди Велес, откорнати дрвја, падната бандера

1 min read

рекламаНевреме со дожд, грмотевици и ветар попладнево го зафати Велес. Најпогодена беше левата страна од стариот дел на градот, каде има откорнато дрвја.

Според Регионалниот центар за управување со кризи ЦУК Велес, кај нив било пријавено паѓање на две дрва на левата страна од градот, од кое едното големо дрво е паднато на криивината кон автобуската станица. Таму имало откорната и бандера, поради што сообраќајот бил во прекин.

реклама

Поради високата конфигурацијата на Велес, а без атмосферска канализација во нискиот дел од градот, водата од дождот од високите се слеваше во ниските градски улици, кои за кратко беа поплавени и со песок.

Екипите на ЈКП „Дервен“ попладнево и вечерва расчистуваа од песок и кал по градските улици.

реклама

Поради силните грмотевици, поголем дел од градот за време на невремето 15-тина минути остана без електрична струја.

рекламаПретходно

Уапсен соработник на Звицер: „Испрал“ милиони за Кавачкиот клан – еве како падна во рацете на полицијата

Следно

Баерн Минхен се согласи да му го продаде Павард на Интер

Latest from Blog