Кракен варијантата на Ковид откриена кај пациент во Софија

1 min read

Случај на Омикрон варијанта на Ковид-19 – XBB.1.5 е идентификуван во Бугарија, соопшти Националниот центар за заразни болести. „Кракен“ е откриен кај човек во Софија.

СЗО ја следи таа варијанта поради нејзиниот потенцијал за забрзано ширење и намалена неутрализација со вакцина и природен имунитет од претходните варијанти на Ковид, соопшти Центарот.

Пациентот е на домашно лекување, јави БТА.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Продолжува собраниската седница за реконструкција на Владата

Следно

АФАД: 41.020 лица загинаа во земјотресите што ги потесоа јужните делови на Туркије

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството