Ковачевски: Поддршката од САД е значајна во сите клучни моменти за нашата држава

1 min read

рекламаСтратешкото партнерство со САД е базирано на меѓусебна доверба и продолжуваме да го развиваме низ меѓусебно разбирање, за сите важни прашања од заеднички и стратешки интерес, напиша на својот фејсбук профил премиерот Димитар Ковачевски.

На објавата во која му посакува добредојде на заменикот-помошник државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој пристигна во Скопје, Ковачевски наведува дека поддршката од САД е значајна во сите клучни моменти за нашата држава.

реклама

– Значајна е поддршката од САД во сите клучни моменти за нашата држава. Стратешкото партнерство со САД е базирано на меѓусебна доверба. И продолжуваме да го развиваме низ меѓусебно разбирање, за сите важни прашања од заеднички и стратешки интерес. Очекувам продуктивна средба утре, напиша Ковачевски.

Официјалната средба на Ковачевски и Ескобар е најавена за утре, по која претпладне тие ќе одржат заедничка прес-конференција во Владата, а Ескобар ќе има средба и со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

реклама

Доаѓањето на Ескобар во Скопје следува по започнувањето на собраниската процедура за усвојување на уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот како услов земјава да ја одржи втората меѓувладина седница и да ги продолжи преговорите со Европската Унија.

Тој денеска имаше средба и со претседателот Стево Пендаровски, на која го изрази очекувањето од официјален Вашингтон Северна Македонија да го продолжи патот кон полноправно членство во Европската Унија. 

рекламаПретходно

Блескаво евро-деби на Миовски: Гол и асистенција за 4 минути за реми на Абердин (ВИДЕО)

Следно

Во античкиот театар Марчело во Рим вечерва концерт ќе одржи триото „Балкан ашк“

Latest from Blog