Костадиновска- Стојчевска: Да ја одбележиме нашата историја и да замислиме иднина која ќе ја слави издржливоста на Скопје и неговите граѓани

1 min read

„Скопје во пет и седумнаесет“  60-годишнина од катастрофалниот земјотрес „Таму крај Вардар свои води точи и лично Водно шири свој мил лик, таму е Скопје, град мој убав личен што ми расцуте сни“, напиша на својот фејсбук профил министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска.

Додека ја одбележуваме 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес што засекогаш го промени нашето сакано Скопје, Министерството за култура и Владата на Република Македонија организираат низа културни настани за да ги одбележат спомените од тоа кобно време кои никогаш нема да бидат заборавени.

Упатуваме покана до сите, да ја одбележиме нашата историја и да замислиме иднина која ќе ја слави издржливоста на Скопје и неговите граѓани.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

ВО ОХРИД ДОЈДОВ СО АКТУЕЛНА ПРЕТСТАВА, ОТИ НАСИЛСТВОТО ГО ИМА И ЌЕ ГО ИМА МЕЃУ НАС, РЕЧЕ ХОЛИВУДСКИОТ ГЛУМЕЦ ЏОН МАЛКОВИЧ

Следно

Уставната комисија го поддржа предлогот за пристапување кон измени, следува расправа и гласање на пленарна седница

Latest from Blog