Колумбиска фудбалерка колабираше за време на тренинг на Мундијалот

1 min read

Младата колумбиска фудбалерка Линда Каиседо колабираше на теренот и кратко време загуби свест за време на денешниот тренинг на репрезентацијата која учествува на Мундијалот во Австралија и Нов Зеланд,

На младата фудбалерка помош веднаш и дадоа колешките од репрезентацијата како и лекарскиот персонал на колумбискиот тим по што беше пренесена во болница.

„Линда е многу уморна“, им рече на новинарите член на медицинскиот персонал на Фудбалската федерација на Колумбија.

„Тоа што се случи беше само симптом на стрес и физички замор. Таа се чувствува добро и сè се врати во нормала“, изјави истиот извор.

Каиседо, која беше стрелец во триумфот на Колумбија од 2-0 над Јужна Кореја во првото коло од Групата Х на Мундијалот 2023, од февруари годинава го носи дресот на Реал Мадрид, а многумина и предвидуваат блескава фудбалска кариера.

За колумбиската репрезентација дебитираше на 15-годишна возраст откако претходно и беше дијагностициран рак на матката. Беше оперирана и по шестмесечна хемотерапија се врати на фудбалот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вчерашните инциденти ги направија хулигани од двете страни кои немаат врска со спортот, вели премиерот Ковачевски

Следно

Британското Министерство за одбрана по грешка испраќало мејлови на рускиот сојузник Мали

Latest from Blog