Кој е мистериозниот Катарец кој сака да го купи Манчестер Јунајтед?

1 min read

По 18 години сопствеништво на Манчестер Јунајтед, семејството Глејзер конечно се чини дека е подготвено да го продаде клубот.

40-годишниот катарски благородник и банкар, шеикот Џасим, се чини дека е фаворит за позицијата. Тој поднесе понуда за преземање од 4,5 милијарди фунти, ветувајќи дека ќе му ја врати на клубот некогашната слава и ќе го реновира Олд Трафорд.

Има само еден проблем… Се чини дека никој не знае ништо за него.

Така, во ова видео, HITC Sevens се обидува да дознае малку повеќе за шеикот Џасим, изворот на неговото богатство, и дали ова е само параван за уште еднокатарско преземање поддржано од државата, идентично на она што се случи со ПСЖ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кривичен суд ќе има вонредна контрола по барањето на Боки 13

Следно

Шпанија плати 258 милиони евра за возови што не ѝ ги собира во тунелите

Latest from Blog