Кочанските доброволни пожарникари по пожарот, со апел до неодговорните кои палат оган на отворено и стрништа

1 min read

рекламаКочанските доброволни пожарникари од ДПД – Кочани кои денеска учествуваа во гаснењето на големиот пожар на територија на три општини Чешиново- Облешево, Кочани и Пробиштип упатија апел до неодговорните граѓани да не палат оган на отворено и стрништа, бидејќи загрозуваат нечии домови, но се трошат и човечки и материјални ресурси на локалните и државни институции.

Претседателот на ДПД – Кочани Златко Илијев вели дека во гаснењето беа вклучени 12 доброволни пожарникари, со три возила.

реклама

-Сакам да порачам дека ова е втор голем пожар на истата локација и упатувам апел до сите несовесни граѓани, морам да напоменам несовесни граѓани, кои сметаат дека со палење ќе си ја завршат својата лична работа, притоа не сметајќи колкави се загубите кои ги прават, колку луѓе се ангажираат, колку го загрозуваат био и животинскиот свет. Мислам дека ова е крајно несериозно и треба да завршиме со ова тука и сега. Ве замолувам најдете алтернативни решенија за да не се загрозуваме ниту ние, ниту животинскиот и био свет, изјави Илијев.

Посочи дека на помош им дошле и доброволните пожарникари од Пехчево.

рекламаПретходно

Албански државјанин осомничен за напад врз полициски службеници на ГП „Блаце“

Следно

Влада Урошевиќ: Чест ми е што можам да се придружам на врвната плејада поети

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета