Клубови од Саудиска Арабија до 2023 година ќе потрошат 20 милијарди евра за трансфери

1 min read

Саудиската влада им обезбеди на локалните клубови околу 20 милијарди евра за трансфери на фудбалери до 2030 година, објави новинарот Бен Џејкобс.

Вчера се дозна дека Ал-Хилал му понудил на ПСЖ да го купи напаѓачот Килијан Мбапе за 300 милиони евра. Договорот на Французинот ќе вклучува плата од 700 милиони евра годишно и заминување во 2024 година во Реал Мадрид.

Беше објавено дека парижаните ја прифатиле понудата.

Според Џејкобс државното финансирање за фудбалски трансфери е обезбедено од Министерството за спорт на Саудиска Арабија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Силен земјотрес во централна Турција

Следно

Издавачката куќа „Феникс“ објави антологија со која се одбележува 60-годишнината од скопскиот катастрофален земјотрес

Latest from Blog