Киргистан: Поставен камен-темелникот на комплексот и џамијата со капацитет од 20.000 лица

1 min read

Во близина на главниот град на Киргистан, Бишкек, е поставен камен-темелникот на комплексот и џамијата со капацитет од 20.000 лица.

Џамијата и комплексот се градат во селото Среден Сај, а на церемонијата за поставување на камен-темелникот учествуваше и Садир Џапаров, претседателот на Киргистан.

Џапаров нагласи дека џамијата ќе биде двокатна и ќе има капацитет за 20.000 лица.

Тој истакна дека комплексот на џамијата ќе вклучува административна зграда како и медреса.

Според него, забележано е големо зголемување на бројката на лица кои ги посетуваат џамиите во земјата за извршување обреди.

„За време на петочната молитва не може да се најде празно место во џамиите. Има потреба за нови места за богослужба. Ќе даде поддршка за изградба на нови џамии“, рече тој.

Се претпоставува дека цената за изградба на џамијата и комплексот ќе чини 51 милион долари. Проектот на оваа џамија се спроведува од страна на странски инвеститори.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Градоначалникот на Бутел Косотовски АКТИВЕН и за викенд. Ново игралиште за деца во населба Скопје Север (ФОТО)

Следно

Со три гласа против и осум воздржани, Ли Чианг е избран за нов премиер на Кина

Latest from Blog