Кинескиот претседател Си ќе ја посети Русија следната недела

1 min read

МОСКВА/ПЕКИНГ (АА) – Кинескиот претседател Си Ѓинпинг следната недела ќе престојува во државна посета на Русија, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, пренесува Анадолу.

„На покана на претседателот Владимир Путин на Руската Федерација, претседателот Си Ѓинпинг ќе престојува во државна посета на Русија од 20 до 22 март“, напиша Хуа Чунјинг на Твитер.

Таа, исто така, изјави и дека ова ќе биде патување за пријателство и мир.

„Врз основа на несојуз, без конфронтација и без таргетирање на која било трета страна, Кина и Русија промовираат поголема демократија во меѓународните односи“, додаде таа.

Од друга страна, во соопштението на Кремљ се вели: „За време на разговорите ќе се зборува за актуелни прашања за понатамошен развој на сеопфатните партнерски односи и стратегиската соработка меѓу Русија и Кина.“

„Двајцата лидери ќе дискутираат и за проширување на руско-кинеската соработка на меѓународната сцена. Голем број важни билатерални документи се подготвуваат за потпишување на маргините на средбата“, соопштија од Кремљ.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Над 9.800 повредени во земјотресите сè уште се на болничко лекување

Следно

МВР со детали за големата акција во Скопје во која се апсеше за дрога

Latest from Blog