Кина: Епидемијата на Ковид-19 е „главно“ завршена

1 min read

Кинеските здравствени власти денеска објавија дека епидемијата на коронавирус во земјата е „главно“ завршена, но не целосно, бидејќи од 8 јануари се откриени седум увезени случаи на високо преносливата варијанта XBB.1.5.

Официјални лица денеска рекоа дека „големата решавачка победа“ на Кина над Ковид-19 постави пример за големите нации во превенцијата и контролата.

Кинеските лидери прогласија „одлучувачка победа“ против Ковид-19 минатата недела. Тие тврдат дека имаат најниска стапка на смртност во светот, иако експертите ја доведуваат во прашање таа бројка бидејќи вирусот неодамна брзо се прошири низ Кина, откако три години во голема мера беше под контрола.

Кина го зајакна својот здравствен систем бидејќи очекуваше ширење на вирусот во руралните области.

Официјалните лица на брифингот за новинари денеска рекоа дека бројот на кревети за интензивна нега се зголемил на 404.000 од 198.000.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Почина командантот на украинскиот полк „Азов“ кој помина шест месеци под руско заробеништво

Следно

Талат Џафери изгуби компас, не сака да зборува за синот обвинител – но ги вмеша децата на Јанушев (ВИДЕО)

Latest from Blog