Канада воведува задолжителни здравствени предупредувања на секоја цигара

1 min read

ТРЕНТОН (АА) – Канада планира да воведе задолжително предупредување на секоја цигара откако стана прва земја во светот во 2001 година што воведе задолжително предупредување за здравјето на кутиите цигари, јавува Анадолу.

Надлежните служби на Канада најавија дека од следната година ќе започнат нова кампања со цел да се намали потрошувачката на цигари.

Кампањата вклучува и воведување задолжително втиснување на предупредувања за штетноста по здравјето на секоја поединечна цигара.

„Тутунот им штети на децата“ и „Пушењето им штети на вашите органи“ се дел од предупредувачките пораки што пушачите ќе ги видат на секоја купена цигара во Канада.

Така, Канада ќе стане прва земја во светот што става предупредувања на цигарите, а во 2001 година беше и пионер во воведувањето на такво предупредување на кутиите цигари.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Франција почна со евакуација на свои и на државјани на други земји од Нигер, првиот авион слета во Париз

Следно

Ќе го разбудат ли синдикалецот во Тејлор Свифт?

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството