Кабинет на премиерот Ковачевски: За осуда е фактот што на настан организиран во Македонија, не е интонирана химната и не е истакнато државното знаме

1 min read

рекламаОд Кабинетот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски истакнуваат дека за осуда е фактот што на настанот организиран на територија на Република Северна Македонија, не е интонирана македонската државна химна и не е истакнато македонското државно знаме.

„Посочуваме дека сите држави од регионот кои сакаат истиот да е просперитетен, економски развиен и интегриран во Европската Унија и кои сакаат да градат пријателски односи со своите соседи, треба со сите свои постапки да ги продлабочуваат пријателствата и меѓу државите и меѓу граѓаните, и да инсистираат на почитување пред сѐ на државните одбележја како и на мултикултурните специфичности на секоја од државите од регионот. Република Северна Македонија како функционално мултикултурно и мултиетничко општество е пример за земја која ги почитува различностите и интензивно гради добрососедски односи со сите свои соседи, базирани на почитување и соработка која треба да придонесе кон понатамошен развој и на земјата и на регионот“, појаснуваат од Владата.

реклама

Сепак, како што велат, оваа посета на премиерот на Косово, Албин Курти е приватна посета, и за деталите од поканата, протоколот и организација на посочениот настан медиумите треба да се обратат кај организаторот.

рекламаПретходно

Кабинетот на Ковачевски со осуда за вчерашната манифестација во Тетово: Недозволиво е да се веат знамиња кои не се државни и да не се интонира македонската химна

Следно

Кепа Аризабалага ќе биде нов голман на Реал Мадрид

Latest from Blog