Израел изведе воздушни напади врз главниот град на Сирија

1 min read

АЛ КУДС (ЕРУСАЛИМ) – Израел рано утрово изведе воздушни напади на Дамаск, главниот град на Сирија, јавуваат локалните медиуми, пренесува Анадолу.

Повикувајќи се на воени извори, сириската државна новинска агенција САНА објави дека некои воени точки во југозападен Дамаск биле бомбардирани во 1:05 часот по локално време.

Изворот за САНА изјавил дека израелските авиони ги извеле нападите од правец на Голанската Висорамнина.

Засега израелските власти не се огласија во врска со нападот.

Елементи на либанската група Хезболах, како и сириската војска и терористичките групи поддржани од Иран, присутни се во Дамаск и неговите рурални подрачја.

Од почетокот на сириската војна во 2011 година досега, Израел одвреме-навреме изведува напади врз групи поддржани од Иран и воени пунктови на сириската војска.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Најмалку тројца убиени и 13 ранети во руски ракетен напад на Одеса 

Следно

(ВИДЕО) Пукање во училиште во Лукавац: Поранешен ученик застрелал наставник

Latest from Blog