Иранско-британскиот државјанин Алиреза Акбари погубен поради шпионажа

1 min read

Иранско-британскиот државјанин Алиреза Акбари е погубен откако беше осуден на смрт за шпионажа, објави денеска државната новинска агенција Мизан, цитирана од светските агенции.

Иранските државни медиуми претходно објавија дека Акбари е осуден на смрт под обвинение за шпионирање за Велика Британија, а Врховниот суд ја одбил неговата жалба.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли вчера изјави дека Иран не смее да го погуби Акбари, поранешен заменик – министер за одбрана на Иран.

Велика Британија ја оцени смртната казна на Акбари како политички мотивирана казна и повика на негово итно ослободување.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Егзекуцијата на Акбари за Лондон е „кукавички чин на варварски режим“

Следно

Ќе се гради градинка кај кулите „Џевахир“ во Аеродром

Latest from Blog