Ирак: Температурата во Багдад достигна 50 степени Целзиусови

1 min read

Во последните денови главниот град на Ирак, Багдад, ги забележа најтоплите денови, додека вчера температурите достигнаа до 50 степени Целзиусови, јавува Анадолу.

Температурите во Багдад, што во јули беа во просек меѓу 45 и 48 степени, вчера се искачија на 50 степени.

Ирачаните и понатаму се жалат на прекини на струјата поради високите температури. Во Багдад може да се обезбеди просечно од 3 до 5 часа електрична енергија дневно.

Жителите на Багдад добиваат струја од соседните генератори во замена за пари. Семејствата со ниски приходи не можат да ја користат оваа услуга.

Сетар Али, кој им продава вода на минувачите на улицата „Алави“ во центарот на Багдад, изјави за Анадолу: „Времето е многу топло, а струјата е исклучена дома. И покрај големата топлина, на пат сум да земам леб за моите деца и да платам кирија и да продавам вода на минувачите. Се трудам да се освежам со вода.“

Ирачката метеоролошка агенција соопшти дека до понеделник температурата на воздухот ќе се задржи на 50 и повеќе степени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Пендаровски се огласи дури денеска: Организаторите на јавните собири во Тетово и Чаир мора да бидат законски санкционирани за кршењето на законските одредби

Следно

Пендаровски: Истакнување на иконографија што промовира великодржавни шовинистички идеи претставува разгорување на етничка омраза

Latest from Blog