Ирак побара амбасадорката на Шведска да ја напушти земјата

1 min read

БАГДАД (АА) – Ирачката Влада побара од амбасадорката на Шведска во Багдад да ја напушти земјата, известува Анадолу.

Како што објави ирачката официјална агенција ИНА, поради гнасните напади врз Куранот во Шведска, ирачките власти побарале амбасадорката Џесика Свардстром да ја напушти земјата.

Премиерот на Ирак, Мохамед Шија ал-Судани му наложи на Министерството за надворешни работи да го повлече ирачкиот дипломатски претставник, вршителот на должноста во Шведска.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Интер на преговори со Алваро Мората

Следно

(ВИДЕО) Агелер по ставањето на Камчев на ,,црната листа”: Ние нема да апсиме, но интересно е да се видат следните чекори

Latest from Blog