Инцидент во Белгород: Падна дрон на руски аеродром во близина на украинската граница

1 min read

Беспилотно летало се урна на аеродромот во рускиот град Белгород, во близина на границата со Украина, изјави денеска претставник на службите за итни случаи.

-Дронот се урна вчера попладне, а оградата на аеродромот е малку оштетена, изјави тој за руските медиуми.

Според првичните информации во инцидентот нема повредени.

Околностите на инцидентот ги истражуваат службите за итна помош.

Аеродромот Белгород е затворен од 24 февруари 2022 година како дел од режимот за ограничување на летовите во јужниот и централниот дел на Русија.

Украина повеќе пати го гранатираше овој регион, а целата територија има висок степен на опасност од терористички закани.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Две лица повредени во сообраќајка во Бардовци

Следно

Доделени првите решенија за субвенции на велосипеди во Илинден

Latest from Blog