Имамот на Каба заплака за време на молитвата за Туркије и Сирија

1 min read

МЕКА (АА) – За време на молитвата за жртвите од земјотресот во Туркије и Сирија, имамот на Каба, шеикот Салих бин Абдула ел-Хумејд, не можеше да ги задржи солзите додека ги споменуваше настраданите од катастрофата на 6 февруари, јавува Анадолу.

Во молитвата за време на хутбата (петочната проповед) како дел од вчерашната петочна молитва (џума намаз) во Месџид-л Харам во Мека, Саудиска Арабија, имамот на Каба, шеикот Хумејд, низ солзи се помоли за милост и помош Божја за настраданите и нивните семејства, пред илјадниците верници.

Во месџидот, кој е најсветото место за муслиманите, и нивната кибла, местото кон кое се насочуваат при молитвата, задолжителната молитва пет пати на ден, имамот на Каба им посака брзо оздравување на повредените и милост Божја за загинатите.

Илјадници верници се собраа за молитва во месџид Ал Акса, третото најсвето место за муслиманите, џамијата што се наоѓа во Источен Кудс (Ерусалим), Палестина.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во Кахраманмараш, погодија 11 турски области населени со над 13 милиони луѓе, уништувајќи илјадници згради.

Најмалку 39.672 лица го загубија животот во Туркије во двата силни земјотреси.

Во Сирија загинаа најмалку 3.688 луѓе, а над 14.749 луѓе се повредени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Тажна вест од Србија: На само 37 години на сон почина фудбалерот Душан Милeнковиќ

Следно

Уапсени татко и син од Скопје за семејно насилство

Latest from Blog