Гвардиола за тројната круна на Манчестер сити: Ќе биде невозможно да се повтори

1 min read

Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, е убеден дека ќе биде невозможно да се направи уште една тројна круна.

Минатата сезона „граѓаните“ станаа шампиони на Англија, го освоија Купот на земјата и Лигата на шампионите.

– Ова се случува еднаш во животот. Ќе биде невозможно да го направиме она што го направивме минатата сезона. Минатата сезона се искачивме на највисоката планина, но во последните два дена се спуштивме од неа и сега почнуваме повторно. Сите имаат иста намера, а ќе имаме многу пречки на патот до врвот на планината. Нашиот фудбал, нашето ниво, нашиот менталитет ќе одредат каква ќе биде сезоната, изјави Гвардиола за „Би-би-си“.

На 6 август Сити загуби од Арсенал (1:1, пенали – 4:5) во натпреварот за ФА Суперкупот.

Во првото коло од Премиер лигата, тимот на Гвардиола ќе се сретне со Барнли. Натпреварот ќе се одигра на 11 август.

Педесет и двегодишниот тренер е на чело на Манчестер сити од 2016 година. Под негово водство, тимот освои 14 трофеи: пет пати Премиер лигата, два пати Купот и Суперкупот на земјата, четири пати Лига Купот и Лигата на шампионите-2022/23.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Затвореници од Идризово се заканувале на мајка дека ќе и го нападнат синот доколку не им даде пари!

Следно

Откривање скулптура и „Прелудиум“ како вовед во 35. Поетска ноќ во Велестово

Latest from Blog